Et glass med fermentert surkål, selleri og eple.

Surkål med selleri og eple (fermentert)

Surkål med selleri og eple er en smakfull variant jeg anbefaler deg å prøve. Vanlig surkål er godt, men jeg synes det er bedre med litt ekstra smak. Her er det egentlig bare fantasien som setter grenser. Eplene bidrar til sødme i surkålen, og sellerien tilfører en sprø tekstur og en mild og god smak ved siden av kålen.

Ved fermentering, utvikles det gode bakterier (probiotika) som er kunstig for kroppen. Jeg har alltid mange glass på benken som står til fermentering, da jeg spiser fermentert mat omtrent hver eneste dag, hele året.

Fermentering øker holdbarheten, slik at denne blandingen kan stå i kjøleskapet i flere uker, og ofte flere måneder.

Ønsker du karvesmaken, så tilsett gjerne det i surkålen også.

Et glass med fermentert surkål, selleri og eple.
Skriv ut/print

Surkål med selleri og eple

Utstyr

  • glass med lokk (helst med vannlås eller lignende)
  • kjøkkenvekt

Ingredienser

  • 1 kål
  • 3 stilker selleri
  • 2 epler
  • 2% salt av totalvekt
  • 1 ss karve (valgfritt)

Instruksjoner

  • Begynn med å ta av det ytterste laget av kålen.
  • Del kålen først i to, og deretter hver bit i to. Dvs. totalt i 4 biter. Del den gjerne opp i flere biter om du ønsker det.
  • Skjær så kålen i strimler. Her er det ingen fasit på hvor tykt det blir. Du kan også bruke et rivjern. Se video under for inspirasjon.
  • Kutt opp selleri og passe små biter.
  • Riv eplene på et rivjern.
  • Sett en bolle på en kjøkkenvekt, og legg all maten over i bollen. Les av vekta.
  • Salt: du skal bruke ca 2% salt av totalvekt. Hvis maten veier 1000 gram, så er regnestykket slik:
    1000 * 0,02 = 20 gram salt. Ikke gå under 2%. Om du bruker 2,1 eller 2,2% spiller ingen rolle. Jo mer salt, desto lenger fermenteringstid, men også en saltere smak.
  • Bland saltet sammen med kål, selleri og eple, og kna blandingen i ca 5-10 minutter. Etter hvert så begynner væsken å slippe taket. Se video.
  • Legg alt over på et glass. Bruk en stamper eller lignende, til å presse alt godt ned i glasset. Prøv å få alt under væskenivå. Hvis det ikke er nok væske, så kan du lage en saltvannsløsning med 2% salt.
  • Har du glassvekter, så kan du bruke det for å holde maten under vannkanten.
  • Legg på lokk. Jeg bruker alltid vannlås, eller silikonlokk som slipper UT Co2 men ikke INN oksygen. På den måten, så forsvinner oksygenet når trykket bygges opp, og det kommer ikke inn ny oksygen.
    Hvis du har vanlig tett lokk, så bør du lufte blandingen raskt enten 1 gang pr. døgn, eller annethvert døgn, for å unngå at glasset sprekker.

Video

Del gjerne innlegget

Facebook