Et glass med fermenterte gulrøtter og beter, merket "gul/bete 2 %" står på en treflate ved siden av en rødbete og to gulrøtter.

Gulrøtter og beter (fermentert)

Jeg har skjønt at man kan fermentere det meste av grønnsaker og frukter, og da er det jo bare å kjøre på. I tillegg så synes jeg fermentert mat smaker veldig godt, da jeg liker syrlige smaker. Som barn drakk jeg mye surmelk/kefir, og elsket smaken. Jeg digger også andre syrlige meieriprodukter som rømme, yoghurt etc.

Ved fermentering, så brytes beskyttelsesstoffene i grønnsakene ned, som gjør at næringsinnholdet tas lettere opp i kroppen. Det utvikles også bakterier, som er godt for magen.

En annen stor fordel med fermentert mat, er at den holder seg veldig lenge i kjøleskap. De fleste fermenterte matvarer kan stå i flere måneder, og noen i flere år.

Fermenterte gulrøtter og beter synes jeg er perfekt til all slags middag, og bruker det omtrent daglig, sammen med surkål og rødkål.

Når jeg fermenterer grønnsaker eller frukt, så bruker jeg vanligvis ca 2% saltkonsentrasjon, basert på totalvekt av mat og vann. Denne gangen testet jeg følgende:

1 glass med 2% salt.

1 glass med 3% salt.

1 glass med 10% myse.

Jeg skal oppdatere innelegget når jeg har smakt på alle.

Et glass med fermenterte gulrøtter og beter, merket "gul/bete 2 %" står på en treflate ved siden av en rødbete og to gulrøtter.
Skriv ut/print

Fermenterte gulrøtter og beter

Utstyr

  • glass med lokk
  • glassvekt

Ingredienser

  • gulrøtter
  • beter i ulike typer eller den du foretrekker
  • salt
  • vann

Instruksjoner

  • Hakk opp gulrøttene og betene i den størrelsen du foretrekker. Se video under for tips. Legg over på glass, men husk å veie grønnsakene. Fyll godt opp, men la det være 3-4 cm luft på toppen.
  • Fyll så opp med vann, nesten opp til toppen av grønnsakene. Les av vekta nå.
  • Du skal bruke ca 2% salt av totalvekt. Hvis du leser av 1000 gram, så er regnestykket slik:
    1000 * 0,02 = 20 gram salt. Du kan godt gå litt over, siden du skal ha litt mer vann på toppen (saltvann).
    Bland inn saltet i litt vann, og løs det godt opp. Så tømmer du dette over på glasset.
  • Har du glassvekt, så legg denne på toppen, for å holde gulrøttene og betene under vann.
  • Har du vannlås så bruk den. Hvis ikke, så må du lufte glasset i 1/2 sekund ca 1 gang pr døgn. Åpne det kjapt, og så lukk det igjen. Dette for å unngå at trykket blir for stort under fermenteringen.
  • La stå på kjøkkenbenken i ca 2 uker før du prøvesmaker. Er du fornøyd med smaken, så kan du sette glasset i kjøleskapet. Her kan det stå lenge.

Video

Del gjerne innlegget

Facebook